Mercedes forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Comuniştii (MUIE!)

3 participanți

In jos

Comuniştii (MUIE!) Empty Comuniştii (MUIE!)

Mesaj  Carmine BOSSul cONSTANTEI Joi Mar 11, 2010 9:55 pm

Comuniştii
11/09/2009
L-am ascultat dăunăzi pe Liiceanu la TV. În finalul emisiunii a ţinut să ne reamintească personajul celebru care în timpul trecut arăta cu degetul pe cei ce nu se ridicau în picioare atunci când era pronunţat numele tovarăşului, iar acum face pe lupul moralist. Nimeni din platou nu l-a întrebat: “Dumneavoastră ce făceaţi în acele timpuri?”
Am primit numeroase critici pentru că l-am aşezat pe acest domn lângă Iliescu, pe Pleşu lângă Voiculescu şi pe Antonescu lângă Năstase. Cică nu ar avea nimic în comun. Nimeni nu vrea să vadă că toţi aceşti oameni s-au lansat din comunism, au trăit în comunism şi au aprobat tacit comunismul pentru a avea un trai normal. Celor ce nu înţeleg acest lucru le spun că în istoria neamului românesc există un nume mare, la care când mă gândesc ochii mei se umezesc. Acesta este ION GAVRILĂ OGORANU. Succint, el era student la Cluj când regimul comunist se instala faptic în România. El şi alţii ca el au format Frontul Plugarilor. Au fost hăituiţi şi prinşi, mai puţin ION. A fost refugiat în munţi peste 20 de ani. Pe numele lui există şi azi un dosar de 50.000 de file, adica 100.000 de pagini (în articol e o greşeală). Condamnat de două ori la moarte a fost salvat de 1976 de preşedintele S.U.A. Nixon. A suferit fizic şi moral mai mult decât ne putem noi imagina. În timpul vieţii nu a avut apariţii televizate. A fost modest, specific oamenilor valoroşi. Nu a epatat iar cei care au descoperit adevărul l-au descoperit şi pe el. Nu ni s-a arătat niciodată şi nici nu a avut de adus justificări în faţa noastră. Autor al cărţilor, “Brazii se frîng, dar nu se îndoiesc”, “Amintiri din copilărie”,” Întîmplari din lumea lui Dumnezeu” si “Episcopul Ioan Suciu în faţa furtunii”, nimeni nu ştie de acest erou. Când vom înţelege care e diferenţa dintre acest ilustru personaj şi cei pe care eu i-am numit blând africanii zăpezilor, vom înţelege ce deosebirea dintre profund şi aparent, pentru ca noi să nu trăim în aparenţă cu convingerea că avem profunzime.
ION GAVRILĂ OGORANU a fost un om cum noi nu vom fi niciodata. Istoria să îl aibă în vedere!


ACEEASI SURSA
http://caesaralexandru.wordpress.com/
Carmine BOSSul cONSTANTEI
Carmine BOSSul cONSTANTEI
Admin
Admin

Mesaje : 318
Data de inscriere : 07/03/2010
Localizare : Constanta

Sus In jos

Comuniştii (MUIE!) Empty Re: Comuniştii (MUIE!)

Mesaj  Piaza_rea Joi Mar 11, 2010 10:16 pm

Mai duceti-va-n pula mea . Ce aveti cu comunistii .

Eu sunt comunist convins .

Viva la revolution , Viva comandante Che Guevara :

" Un om de angajament, acţiune şi inima, dar, de asemenea, un erou, un model şi simbol. "

https://www.youtube.com/watch?v=sJflrwaoQIg

Piaza_rea
Piaza_rea

Mesaje : 49
Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 109
Localizare : Prin padure , pe carare ... mai mai ....

Sus In jos

Comuniştii (MUIE!) Empty Re: Comuniştii (MUIE!)

Mesaj  Carmine BOSSul cONSTANTEI Joi Mar 11, 2010 10:22 pm

PE ACEEASI TEMA :

Africanii zăpezilor
29/06/2009






Aceştia sunt oamenii care azi reprezintă democraţia în România. Sunt zâmbăreţi însă poartă în suflet o rană. Vă întrebaţi ce au ei în comun? Şcoala primară! Ei vin din abisul societăţii comuniste. Sunt rodul muncii partidului unic, al gândirilor muncitoreşti şi al conceptelor marxiste. Scopurile de care erau animaţi la naşterea lor au fost specifice sistemului, deci sunt un produs al sistemului comunist. Viaţa lor socială a fost dată de partid, au crescut în sânul lui, au învăţat cum să privească lumea şi chiar dacă unii nu s-au implicat activ au consimţit activ, au beneficiat de sistem şi au trăit profesional pentru acesta. Partidul a fost, tată, mamă şi dumnezeu pentru carierele lor. Comunismul era mediul lor natural…

Azi se simt precum fiarele într-o rezervaţie, au sufletul pribeag prin societatea democrată, unii s-au adaptat uşor, alţii mai greu, însă niciunii nu trăiesc natural. Se străduiesc, fac eforturi fiindcă climatul lor social nu mai există. În jur sunt lucruri străine de educaţia primită. Azi trăiesc precum spermatozoizii într-un prezervativ; locul lor nu e aici, locul lor e în pântecul mamei comuniste. Sunt văduvi şi au conştiinţa văduvită, de aceea cunosc probabil sentimentul pierderii irecuperabile.

Mama lor a murit, casa lor e distrusă, pământul lor e departe… Ei sunt africanii din vremurile apuse ce trăiesc cu îndârjire în zăpezile noastre!
Carmine BOSSul cONSTANTEI
Carmine BOSSul cONSTANTEI
Admin
Admin

Mesaje : 318
Data de inscriere : 07/03/2010
Localizare : Constanta

Sus In jos

Comuniştii (MUIE!) Empty Re: Comuniştii (MUIE!)

Mesaj  Doctorupizdii Joi Mar 11, 2010 10:28 pm

Ba, da m-atzi spart cu felatziile astea... punetzi ceva sa ne ridem in pula mea, pe mine ma pocnit plictisu... pierd timpu citind toate pulile din lume...

Doctorupizdii
Gaozopizdar
Gaozopizdar

Mesaje : 303
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Comuniştii (MUIE!) Empty Re: Comuniştii (MUIE!)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum